Adéla Karger – malíř a historik umění  


OBJEKTY – Portatile

Šest stejně velkých čtvercových polí spojených panty, složených do kostky/krabice. Po rozložení jsou desky uspořádané do kříže – třeba k zavěšení na zeď.

Koncept krabicových křížů PORTATILE má poukázat na možný vznik naší nové liturgie, civilní a soukromé. Do skládacího krabicového kříže lze promítnout vše, co nás zajímá, provokuje, nebo potřebujeme. Vytvářím trojrozměrný objekt určitého novodobého cestovního oltáře. Již zavřená skřínka svými škvírami naznačuje podstatu toho, co je uvnitř. Poodhalené tajemství, které ukazujeme jenom v příležitostech námi určených.


PORTATILE I. (20 x 20 x 20 cm)

Tento komorní objekt/obraz je vytvořen staromistrovskými technikami, především navazuje na středověkou tradici deskových maleb v kombinaci s moderními způsoby vyjádření. Nejkvalitnější boloňská křída na plátěné mezivrstvě zde slouží jako podklad, stejně tak malba je provedena tradičním receptem vaječné tempery. Vše toto tradiční kontrastuje s překližkou, kartonem a lněným provázkem. Popíraná perspektiva této podivné krajiny nutí přemýšlet jinak. Reálnost zobrazování není podstatou, ale symbolem ušlechtilosti a ideálu středověké krajiny. Ta přechází v město a industrii dneška. V krajině není žádný aktér, ten je zašifrován v políčkách kříže. Jde mi o vyjádření něčeho sakrálního, duchovního skrze krajinu dneška.